Skip to content

STAFF DIRECTORY

Department
Select some options
Department
Amanda Rairdon
Special Education - Elementary
Amber Zemke
Paraprofessional
1636
Amy Kemen
Kindergarten
1632
Andreanna Nylander
Fifth Grade
1637
Andy Pierson
Third Grade
1730
Bobby Jo Castle
First Grade
1630
Boyd Johnson
School Board Vice Chair/District 2
(218) 434-0070
Breann Henrickson
Speech
1553
Brenda Nelson
4-H
1601
Brett Nylander
Head Hockey Coach
Brian Peterson
Transportation
Bryan Sathre
High School Physical Education, Health, & Video Production
1401
Camille Massaro
Kindergarten
1548
Chad Larson
High School Math
1613
Corryn Trask
School Board Chair/District 3
(218) 766-6084
Curt Storbeck
Elementary & Middle School Physical Education & Head Boys & Girls Track Coach
1212
Dale Brune
Head Girls Basketball Coach
Dale Fuller
Transportation
1098
David Kendle
Maintenance
Dawn Reinhart
Maintenance
Diane Laine
MARSS & Dist. Assessment Coordinator
1422
Erin Schwenzfeier
High School English
1402
Jackie Pearson
Food Service Director/Head Cook
1263
Jeff Nelson
Superintendent & Elementary Principal
1506
Jennelle Lowes
Special Education - High School
1744
Jeni Krause
Fifth Grade & ECFE
1639
Jennifer Moeller
English/Journalism
1404
Jennifer Otto
Paraprofessional
1744
Jenny Skoog
Head Cross Country Coach
Jenny Stokke
Elementary Media Center & Paraprofessional
1443
Jill Olson
Accounts Payable & Administrative Assistant & Head Volleyball Coach
1501
Jim Clementson
Transportation
JJ Olson
Fourth Grade
1712
John Batko
Transportation Supervisor
1515
Joyce Beckel
Elementary Social Worker
1554
JP Sweet
Head Football Coach
Karla Robida
School Board Treasurer/District 6 & Transportation
(218) 452-0650
Katelynn Madoll
Paraprofessional
Kathy Nordine
Elementary Music & High School Choir
1535
Kathy Wehman
Transportation
Katie Hasbargen
Industrial Technology
1115
Kellie Nordlof
Third Grade
1728
Kyle Abendroth
Maintenance
Larry Eason
Maintenance
Laura Bonhomme
Second Grade
1741
Leah Ojard
Title 1 Support Services
1715
Lexie Flores
ECSE
1727
Lisa Beckstrand
Pool Supervisor
1101
Lisa Olson
Second Grade & Social Media Coordinator
1743
Liz Tange
Elementary Music & High School Band
EL: 1540 | HS: 1140
Lynnette Ellis
School Board Clerk/District 1
(218) 434-3032
Maria Meikle
Kitchen
Mary Merchant
High School Principal
1436
Matt Grover
High School Science
1622
Micah Haack
Kitchen
Mike Pepera
Head Boys Golf Coach
Muriel Crandall
High School Media Center & Paraprofessional
1444
Nathan Solar
High School Welding
1106
Nicole Fiala
School Readiness
1706
Richard Guenin
Transportation
Robert Laine
High School Business Education
1411
Robyn Sonstegard
School Board Director/District 4
(218) 434-0514
Rylan Henrickson
Fourth Grade & Head Boys Basketball Coach
1714
Sam Longseth
High School Social Studies
1607
Samantha Lyon
Athletic Director/Community Ed.
1420
Sarah Pierson
High School Math
1740
Shannon Hayes
First Grade
1738
Shena Brandt
Business Manager
1505
Sierra Detweiler
Paraprofessional
Stephanie Plutko
Paraprofessional
1553
Sunshine Dorow
Head Start
1568
Susie Neist
Special Education - High School
1605
Terri Thompson
Parprofessional
Tiarra Shaw
School Nurse
1522
Tillie Thompson
School Readiness
Tim Lyon
School Board Director/District 5
(218) 566-0220
TJ Frericks
High School Social Studies & Head Baseball Coach
1609
Tracy Cook
School Secretary
1421
Wendy Storbeck
High School Art
1130
William Chambers
IT - Technology Coordinator
1440
William Moeller
Transportation & Maintenance

IMPORTANT

ANNOUNCEMENTS

Summer Building Hours

8:00 AM - 9:00 PM

Monday - Saturday

The building will be closed on Sundays.

Front or District Office open Monday-Friday from 8:00am-4:00pm.